Roacutane pişmanligi

1 oy
0
Arkadaşlar ben bir cildiye doktoruna gittim ve ilaci kulanmami onermedi fazla ihtiyacin yok dedi.Ama ben 3 senedir herşey yapiyorum gecmiyir ve baska cildiyeciye gittigimde acnemix jel vermisti ve bir sureligine ise yaradi.Simdi ise ilaci birakmak istiyorum 3 ayima gectim.Birakmamin nedeni ise sinavlara calisiyrm.1 aya kadar okul acilcak ve cok halsizlik yapiyor.Acaba doktora desem kremle tedavi yapar misiniz?Kabul eder mi yoksa roacutaneyi devam mi etirmem gerek

CEVAPLAR (1)

 • 0 oy

  Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Bir dönem ben de Roaccutane isimli akne ilacını kullanmıştım. Akne, sivilce tedavisinde gerçekten çok faydalı bir ilaç. Ama sizin de bahsettiğiniz üzere, bazı yan etkileri var ne yazık ki.

  Roaccutane, insanlarda depresyona yol açabilir. Hatta Amerika'da bu ilacı kullanan 100'e yakın kişinin intihar ettiği söylenmektedir. Bu nedenle orada yasaklandığı falan yazmakta, ama net bir bilgim yok açıkçası.

  Böyle önemli yan etkileri olan bir ilacı doktor kontrolü altında kullanıyorsunuzdur umarım. Hatırladığım kadarıyla, ben de kullanmaya başlamadan önce, doktorum benden çeşitli kan testleri istemişti. 3-4 aylık bir dönemde kullanmıştım, sonrasında da bu kadar kullanman yeterli deyip, krem tarzı bir ilaç vermişti. Ben de yan etki olarak, sadece ciltte kuruluk yapmıştı.
  Gittiğiniz diğer doktor, pek ihtiyacınız olmadığını söylemiş sanırım. Okul hayatınızı etkileyecekse, doktorunuza da danışarak, bırakmanızı tavsiye ederim. Sivilceleriniz, ilerleyen dönemlerde zaten kendi kendisine azalacaktır. Sizin yapmanız gereken; cildinizi temiz tutmak ve yediğiniz besinlere dikkat etmektir. Cildinizi kükürtlü sabun tarzı sabunlarla, düzenli olarak yıkayın. Özellikle, cips, tatlı ve kola benzeri besinler tüketmeyin.

  Doktorunuza, ilacın kendinize olumsuz olan etkilerinden bahsettiğinizde ve okul ile olan özel durumunuzu anlattığınızda, eminim ki ilacı kullanmanızı durduracaktır ve başka bir tedavi yöntemi önerecektir. Size tavsiyem, kesinlikle doktorunuza danışmadan, sağdan soldan duyduğunuz başka bir ilacı (krem ya da başka birşey) kullanmamanız.

Cevap Verin

Bu soruya cevap verebilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Şikayet Sebebiniz :
Cevabı silmek istediğinizden emin misiniz?
E-posta Adresiniz :
Şifreniz :
Facebook ile Giriş Yapın!

Hemen sormak veya cevaplamak için bize katılın!

Çıkış yapmak istediğinizden emin misiniz?

Evet Hayır