Youtube giriş yöntemleri nelerdir?

0 oy
0

Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz üzere ülkemizde, bazen Youtube web sitesine erişim engellenmektedir. Bu durumlarda Youtube giriş yapmak için ne yapmalıyım?

Teşekkürler.

CEVAPLAR (1)

 • 1 oy

  Youtube giriş için dört farklı yöntem mevcuttur. Bunlar :

  1. DNS ayarları değişikliği,
  2. Hosts dosyasında değişiklik,
  3. VPN kullanarak,
  4. Proxy siteleri kullanarak.

  Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden en güvenilir ve sorunsuz çalışanı DNS değişikliği yöntemidir.

  1. DNS değişikliği ile Youtube giriş :

  Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, aşağıda yer alan adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

  Denetim Masası'ndan "Ağ ve Paylaşım Merkezi" bölümünden, "Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle" seçeneğine gelerek, kullandığınız "Yerel Ağ Bağlantısı"nı seçiniz. Daha sonra açılan ekranda, "Özellikler" seçeneğini seçiniz ve açılacak olan ekranda ise "Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)" öğesinin üzerine bir kere tıklayıp, sağ orta kısımda yer alan "Özellikler" butonuna tıklıyoruz. Yeni açılan ekranda "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini seçip, altta yer alan alanlara aşağıda belirteceğimiz DNS adreslerinden iki tanesini yazıp, "Çıkarken ayarları doğrula" seçeneğine tıklayıp "Tamam" ile işlemi onaylıyoruz. Diğer açık kalan sayfalardan da "Tamam" butonu ile çıkış yapıyoruz.

  Kullanabileceğiniz DNS adresleri :
  Google DNS :
  8.8.4.4
  8.8.8.8

  Yandex Basic DNS :
  77.88.8.8
  77.88.8.1

  Yandex Safe DNS :
  77.88.8.88
  77.88.8.2

  Yandex Family DNS :
  77.88.8.7
  77.88.8.3

  Open DNS :
  208.67.220.220
  208.67.222.222

  Public DNS :
  4.2.2.1
  4.2.2.2

  Safe DNS :
  195.46.39.39
  195.46.39.40

  DNS değişikliği

  DNS değişiklikleri, sistem tarafından önbelleğe alındığı için hemen yansımayabiliyor. Bunu test etmek için, internet tarayıcınızı kapatıp tekrar açın ve youtube.com'a girmeyi deneyin. Eğer DNS önbelleği duruyorsa muhtemelen youtube.com açılmayacaktır. Yukarıda yer alan tüm DNS'leri deneyerek, DNS'ten kaynaklanan olası hatanın önüne geçebilirsiniz. DNS önbelleği silmek için ise; "Başlat" menüsünden "Çalıştır"a gelerek, "cmd.exe" yazınız. Açılacak siyah ekrana aşağıdaki komutu yazıp "Enter"a basınız.

  ipconfig /flushdns

  Eğer bunu da yaptınız ve tekrar giremediyseniz, bilgisayarınızı tekrar başlatmanızı öneririm.

  2. Hosts dosyasını düzenleyerek Youtube'a giriş :

  Yukarıda yer alan talimatları uyguladınız fakat Youtube'a yine de giremiyorsanız, işletim sisteminize ait hosts dosyasını düzenlemeniz gerekmektedir.

  Windows/System32/drivers/etc/ klasörü içerisinde yer alan hosts dosyasını öncelikle yedeklemelisiniz. Daha sonra bu dosyayı kopyalayıp, masaüstüne taşıyın. Masaüstü'ne kopyaladığınız hosts dosyasını "Not Defteri" ile açıp, dosyanın en altına aşağıdaki komutları ekleyin.

  74.125.225.72 www.youtube.com
  74.125.225.72 youtube.com

  Bu değişiklikten sonra, yaptığınız değişikliği "Ctrl" ve "S" tuşlarına aynı anda basarak hızlıca kaydedebilirsiniz. Daha sonra masaüstündeki bu dosyayı taşıyıp, Windows/System32/drivers/etc/ klasöründeki hosts dosyasının üzerine yapıştırın. Bu işlemi yaparken herhangi bir hata alırsanız, anti-virüs programlarını kapatabilir ya da sistem yöneticisinden destek alabilirsiniz.

  Yaptığımız bu işlem sistemin youtube.com adresine girmek istediğinizde önce DNS sunucularına değil de, hosts dosyasında belirttiğiniz IP adreslerine gitmesini sağlar. Bu da youtube'a sorunsuz ulaşabilmeniz anlamı taşımaktadır.

  3. VPN kullanarak Youtube'a giriş :

  VPN (Virtual Private Network) yani Sanal Özel Ağ‘ın kısaltmasıdır. VPN sayesinde ağlara uzaktan erişim sağlanır. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir. Kısacası Virtual Private Network (VPN), İnternet ya da başka bir açık ağ üzerinden özel bir ağa bağlanmayı sağlayan bir bağlantı çeşididir. VPN üzerinden bir ağa bağlanan kişi, o ağın fonksiyonel, güvenlik ve yönetim özelliklerini kullanmaya da devam eder. 

  Daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse, VPN hizmeti aldığınız bilgisayara, kendi bilgisayarınızmış gibi bağlanıp; o bilgisayarın IP adresini vs. kullanarak internette gezinebilirsiniz. VPN sunucuları genelde yurt dışında bulundukları için ülkemizde gerçekleşen herhangi bir site engelleme durumundan etkilenmemekteler. Youtube'a bu şekilde giriş yaptığınızda, aldığınız VPN sunucusunun internet hızıyla video izleyebileceğinizi ve sitede gezinebileceğinizi unutmayın.

  VPN kullanmak için internette VPN hizmeti sağlayan firmalardan bu hizmeti almanız gerekmektedir. Bu hizmet genelde ücretlidir, ücretsiz VPN hizmeti bulmanız oldukça zordur.

  Oldukça popüler olarak kullanılan VPN uygulamaları : 
  Ücretsiz olarak ZenMate ve Hola, ücretli olarak ise AceVPN, Hotspot Shield veya EarthVPN'i kullanabilirsiniz.

  4. Proxy siteleri kullanarak Youtube'a giriş :

  Yukarıda yer alan iki seçeneğe göre daha az tavsiye edilen bir yöntemdir. Youtube'a direkt olarak girmek yerine, proxy sitesi aracılığıyla giriş yapıyorsunuz. Bu da haliyle, izleyeceğiniz videoların proxy sitesinin hızı ile ilişkili olarak yükleneceği anlamına geliyor. Bunun yanı sıra bu tür sitelerde  genel de çok fazla reklamlar bulunuyor, bu da canınızı sıkabilecek durumlardan biri.

  Youtube giriş yapabileceğiniz proxy siteleri bulmak için Google'da "Free proxy site" gibi bir arama yapıp, çıkan sonuçlara tıklayabilirsiniz.

  Umarım faydalı olabilmişimdir.

  • Harika açıklamışsın üstad. Teşekkürler. - (14/01/2016 22:35)
  • Ne demek üstadım, işine yaradıysa ne mutlu. - (16/01/2016 00:31)

Cevap Verin

Bu soruya cevap verebilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Şikayet Sebebiniz :
Cevabı silmek istediğinizden emin misiniz?
E-posta Adresiniz :
Şifreniz :
Facebook ile Giriş Yapın!

Hemen sormak veya cevaplamak için bize katılın!

Çıkış yapmak istediğinizden emin misiniz?

Evet Hayır