Domuz gribinden korunma yolları nelerdir?

0 oy
0

Malum domuz gribi son günlerde herkesin korkulu rüyası haline geldi. Bu hastalıktan nasıl korunabiliriz, domuz gribi bulaşma riskini nasıl en aza indirebiliriz?

CEVAPLAR (2)

 • 2 oy

  H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi, solunum yolu veya eller ile bulaşabilmektedir. Öncelikli risk grupları; hamileler, 2 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü büyükler ve kronik rahatsızlığı olan insanlardır. Normal griple, domuz gribinin belirtileri aynıdır.

  Domuz gribinin belirtileri;

  • Ateş
  • Öksürük
  • Halsizlik, bitkinlik
  • Titreme
  • Solunum sıkıntısı
  • Kas ağrıları
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ve baş ağrısı
  • Kusma
  • İshal

  Domuz gribinden korunmak için neler yapılabilir?

  Domuz gribinin, dünya sağlık federasyonunun da onayladığı bir aşısı vardır. Normal grip aşısı gibi domuz gribi aşısı da yaptırabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisine rastlanmadığı söylenmektedir.

  Domuz gribine yakalanmamak için genel hijyen kurallarına fazlasıyla dikkat edilmelidir. Eller sürekli bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Ayrıca eller ile ağız, burun ve göze dokunmaktan kaçınılmalıdır.

  Kapalı alanlarda pek kalmamaya özen gösterin. Tokalaşma, sarılma ve öpüşmekten kaçının. Toplu ulaşım araçları gibi kalabalık ortamlarda maske takabilirsiniz.

  Hasta kişilere yaklaşmamaya çalışın.

  Öksürürken ya da hapşırırken, ağzınızı selpak benzeri bir şeyle kapatın ve sonrasında kullanılan bu mendili çöpe atın.

 • 2 oy

  Domuz gribi yeni çıkan bir şey değil. Uzun yıllardır, varlığını sürdürmektedir. Yalnız sürekli olarak kendini ayrı bir forma sokmaktadır. Bunun nedeni de, insanların virüse karşı aldığı önlemler için virüs de yayılmak amacıyla farklı çözümler bulmaktadır.

  Grip hastalığına bir virüs neden olmaktadır. H1N1 denilen de bir suştur. Yani bu grip virüsünün farklı formlardaki halidir. Biz virüse karşı direnç kazandıkça, virüs farklı formlar kazanmaktadır. Bu binlerce yıldır aynı şekilde devam etmektedir.

  İnsanlar virüsün bu yeni formlarına karşı hazırlıklı olmadığından, direnç gösterememektedir. Bu nedenle domuz gribi ölümcül bir hastalıktır ve ciddi bir şekilde korunmak gerekir. Domuz gribi için ayrı korunma yolları yoktur. Normal gripten korunmak için ne yapıyorsanız, domuz gribi için de aynı şeyleri yapmanız gerekmektedir. Kişisel temizliğinize özen göstermeli, ellerinizi sık sık yıkamalı ve insanlar ile yakın temastan kaçınmalısınız.

  Bana kalırsa, domuz gribinin bu kadar tehlikeli yansıtılmasının sebebini medya ve ilaç firmaları olarak görüyorum. Yıllarca gripten bir sürü insan öldü ama domuz gribi kadar ünlü olamadılar. Grip için eskiden nasıl korunuyorsanız ya da tedavi oluyorsanız, bunlar domuz gribi için de geçerlidir.

Cevap Verin

Bu soruya cevap verebilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Şikayet Sebebiniz :
Cevabı silmek istediğinizden emin misiniz?
E-posta Adresiniz :
Şifreniz :
Facebook ile Giriş Yapın!

Hemen sormak veya cevaplamak için bize katılın!

Çıkış yapmak istediğinizden emin misiniz?

Evet Hayır