DDoS saldırısı nedir?

0 oy
0

Merhabalar, son günlerde DDoS saldırıları ile ilgili bir çok haber duyuyoruz. Rusların ve Anonymous grubunun Türk sitelerine karşı saldırıları olmakta. Bu yapılan DDoS saldırıları ile ilgili bilgisi olan var mı? DDoS saldırısı nedir ve nasıl yapılır? DDoS saldırılarından korunmak için neler yapılabilir?

CEVAPLAR (1)

 • 0 oy

  Distributed Denial of Service, yani DDoS kısaltma adıyla bilinen sunucuların hizmet vermesini engellemek için yapılan bir saldırıdır. Türkçe'ye "dağıtılmış hizmet engelleme" olarak çevirebiliriz.

  DDoS saldırılarında sistem, aşırı yüklemeye maruz kalarak kilitlenir ve kullanıcıların o sisteme girmesi engellenmiş olur.

  Saldırgan, önceden belli yöntemler ile ele geçirdiği çok sayıda bilgisayardan tek bir hedefe doğru saldırılar yapar. Kısa süre içinde sistem kapasitesinin çok üstünde trafik aldığından dolayı, hizmet veremez hale gelir ve kilitlenir. Böylece kullanıcıların, sisteme girmeleri olanaksız hale gelir.

  Alttaki grafik ile DDoS saldırılarını daha iyi anlayabilirsiniz;

  DDoS

  Örneğin, aylık trafiği 1000 kişiyi kaldırabilecek bir siteye, aynı anda 20000 kişilik trafik gelirse sistem çöker ve siteye erişim yapılamaz.

  DDoS 'tan korunmak oldukça zordur. Sunucularda çok yüksek trafiği kaldıracak süper bilgisayarların kullanılması çözüm olabilir :) bunu dikkate almayın, imkansız gibi birşey :)

  Genelde DDoS'tan korunmak IP engelleme metodu kullanılır. Aynı IP'den kısa süre içinde fazla istek geldiğinde, bunlar engellenebilir. Tabiiki bu da tam çözüm olmaz. Çünkü bir çok farklı noktadan saldırı yapılmaktadır.

Cevap Verin

Bu soruya cevap verebilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Şikayet Sebebiniz :
Cevabı silmek istediğinizden emin misiniz?
E-posta Adresiniz :
Şifreniz :
Facebook ile Giriş Yapın!

Hemen sormak veya cevaplamak için bize katılın!

Çıkış yapmak istediğinizden emin misiniz?

Evet Hayır