Soğan suyu kürü saçı uzatır mı?

1 oy
0

Merhabalar,

Saçın yavaş uzamasıyla ilgili yaptığım araştırmada, birkaç sitede soğan suyu kürü uygulamasının faydalı olduğu söyleniyor. Deneyen var mı acaba?

CEVAPLAR (1)

 • 1 oy

  Merhaba;

  İnternette biraz araştırma yaptım ve genel olarak aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

  Soğan suyunda saçın daha hızlı uzamasına katkıda bulunacak içerik olarak sülfür mevcut. Sülfür, saçın bileşenlerinden biri olan bir mineraldir. Saçınıza soğan suyu kürü uyguladığınızda, kan dolaşımı hızlanacaktır ve tüm saç folekülleri ihtiyaç duydukları hayati besini sağlamış olacaktır. Bu durum saçın daha hızlı uzamasını sağlamanın yanında, saçını kaybeden bazı kişilerde de olumlu etkiler yapabilmektedir.

  Soğan suyunun ikinci bir faydası ise; mikroplarla savaşma özelliği nedeniyle iyi bir aktibakteriyel olmasıdır. Saç derisinde, bakteriyel problemler yaşayan kişiler için de çoğu zaman faydalı olduğu söylenmektedir.

  Soğan suyu, doğal olarak anti-oksidan özelliği bulunan, katalaz olarak bilinen enzimle kuvvetlendirilmiştir. Yaşa bağlı olarak gerçekleşen saç beyazlığını, saç derisine uygulanan anti-oksidan ile yavaşlatabilir veya durdurabilirsiniz.

  Soğan suyunun, saç konusundaki faydaları yabancı bir cilt dergisine de araştırma konusu olmuştur. Araştırma boyunca, bölgesel saç kaybı yaşayan bir grup insan; saç derisine  günde iki kere soğan suyu uyguluyor ve bunun sonucunda saç dökülmesi azalırken, saç uzaması daha da hızlanıyor. Saç beyazlığına etkisi konusunda ise için çalışma yapılmamıştır. Nedeni ise, saç beyazlamaya etkisinin daha uzun sürede sonuç vermesidir.

  soğan suyu

  Bu konuda başka bir çalışma da, saçkıran problemi yaşayan insanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Saçkıran, vücudun belirli bir bölgesindeki kılın, herhangi bir belirti olmaksızın dökülmesidir. Bu çalışmada, katılımcılar iki gruba ayrılıyor. Soğan suyuyla tedavi edilen birinci grup 16'sı erkek, 7'si bayan olmak üzere 23 kişiden oluşuyor. Bu gruptaki yaş dağılımı 5 ile 42 aralığında olup, ortalama 22.7'dir. Kontrol altında tutulan (musluk suyuyla tedavi) ikinci grup ise 8'i erkek, 7'si bayan 15 kişiden oluşuyor. Bu gruptaki yaş dağılımı ise 3 ile 35 arasında olup, yaş ortalaması 18.3'tür. Bu gruptaki kişilere, tedaviyi iki ay boyunca günde iki kere uygulamaları söyleniyor. Soğan suyu uygulanan saç grubundaki, saç uzaması iki hafta sonra başlıyor. Dördüncü haftada, bu grupta yer alan kişilerin %73.9'unda daha hızlı uzama görülüyor. Altıncı hafta ise bu oran %86.9'a yükseliyor. Bu rakam; erkeklerde %93.7 gibi yüksek bir dereceye çıkarken, bayanlarda %71.4 seviyesinde kalıyor. Kontrol altında tutulan ve musluk suyu uygulanan saçtaki, saçkıranlı bölgede tekrar uzama sekizinci hafta sonunda sadece 2 kişide görülüyor. Bu incelemeye göre, soğan suyuyla yapılan tedavi; saçkıran konusunda da oldukça faydalı oluyor.

Cevap Verin

Bu soruya cevap verebilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Şikayet Sebebiniz :
Cevabı silmek istediğinizden emin misiniz?
E-posta Adresiniz :
Şifreniz :
Facebook ile Giriş Yapın!

Hemen sormak veya cevaplamak için bize katılın!

Çıkış yapmak istediğinizden emin misiniz?

Evet Hayır